ФІЛОСОФІЯ, ВИРАЖЕНА МУЗИКОЮ КОЛЬОРІВ
РУСИНОВИ МАЛЯРЬОВИ Васильови БЕРДАРЮ - 75 годuв! 

23 червня 1999 року шестидесятидев`ятилітній художник Василь Дмитрович Бердар поклав на робочий стіл голови Закарпатської організації Спілки художників України коротеньку заяву буквально отакого змісту: “Прошу в моїй особовій справі у графі “національність” зробити запис: РУСИН”.
Бердарівська залюбленість у нашу русинську історію, в нашу русинську культуру: музику, архітектуру, етнографію, живопис, у наше золоте русинське слово прочитувалася у кожній його високомистецькій роботі.
Народжений 24 грудня 1930 року в селі Довге Іршавського району в сім`ї простого сільського колесаря, Василь Бердар незмірно пишався тим, що його вчителями в Ужгородському училищі прикладного мистецтва, до якого вступив 1947 року, були великі русини Йосиф Бокшай, Адальберт Ерделі, Федір Манайло, Андрій Коцка, Ернест Контратович.
Ще одна велика гордість і любов Василя Бердаря: усе своє життя мешкаючи в Іршаві, упродовж двох десятків літ уславлений художник був незмінним учасником народних ансамблів пісні і танцю “Верховина” та “Боржава”, у яких талановито грав на цимбалах і з якими об`їздив усю Європу – од Москви до самого Берліна.
Восени 1983 року Василя Бердаря приймали до Спілки художників СРСР. Серед його рекомендаторів бачимо Павла Баллу, Володимира Микиту та Андрія Коцку. Ось коротенькі витяги з їх просторих рекомендацій:
П.К. Балла: “Василя Бердаря знаю ще з часів його навчання в Ужгородському училищі прикладного мистецтва, де він проявив себе талановитим учнем, добре сприймав настанови педагогів А.Ерделі, Й.Бокшая, Ф.Манайла, А.Коцки… Як у часи навчання, так і по закінченні навчального закладу, В.Д.Бердар підтримує постійні зв`язки із Закарпатською організацією Спілки художників, приймає активну участь у творчій і громадській роботі. Нині цей талановитий художник плідно працює над створенням образу свого краю: основною темою його художніх робіт є край, де він народився й живе, у центрі уваги його творів – краса рідної природи у різні пори року… Над своїми творами Василь Бердар працює старанно й довго, по декілька разів перемальовує картини, домагаючись ідеального втілення свого задуму, плідно працює над своїми картинами як безпосередньо в природі, так і в майстерні… Систематична робота над собою, активні творчі пошуки дали позитивні результати – в його картинах з`явилася складна кольорова гама, малюнок стає впевненим, повним емоційного настрою…”.
В.В.Микита: “… Творче життя В.Д.Бердаря склалося нелегко… Знаходячися в одірваності від основного колективу художників, маючи надзвичайно обмежені умови для творчості, та й цілий ряд непередбачуваних перепон, Василь Бердар зумів зорганізувати себе на творчу роботу якомога ідеально, працюючи багато й цілеспрямовано, з року в рік підвищував свій фаховий рівень, зміцнював виразність своїх полотен… Головною темою його творів є рідний край, який знає добре, і який є милий його серцю… ненастанні творчі пошуки, велика працездатність і працелюбність дали чудові плоди: Василь Бердар знайшов свою мистецьку мову, своє творче обличчя, саме тому є бажаним і успішним учасником районних, обласних та пересувних виставок…”.
А.А.Коцка: “Я, Коцка Андрій Андрійович, член Спілки художників СРСР з 1946 року, членський квиток № 647, рекомендую живописця Бердаря Василя Дмитровича в Спілку художників СРСР… Знаю його багато років як обдарованого, вразливого й чутливого художника, який своїми глибоко осмисленими талановитими роботами успішно представляє наш край на обласних, республіканських художніх виставках… Особливо вдалими й вражаючими його роботами є полотна “Іршава будується” (1979), “Верховинське село” (1979), “Околиця” (1980), “Село Довге” (1980), “Осінь” (1982), “Край села” (1982), “Рідний край” (1983)… Василь Бердар – карпатський філософ, і свою філософію він передає музикою барв…”.
Влітку 1981 року на одну з виставок Василя Бердаря відгукнувся письменник Петро Угляренко: “Ось уже два місяці успішно триває виставка художніх робіт Василя Бердаря в Іршавському кінотеатрі… В його творчій біографії – участь у кількох звітних обласних виставках, міжзональній виставці в Івано-Франківську, республіканській виставці в Києві, звітній виставці закарпатських художників у Москві… Нині ж на виставці в Іршаві Василь Бердар експонує понад сорок своїх кращих картин… Закоханий у природу Карпат, про рідний край оповідає поетично, з теплими настроями. Справді багато поетичного в картинах “Скоро весна”, “Закарпатський мотив”, “Довжанські серпантини”… Портрети, представлені на виставці, свідчать про те, що маємо в нашому краї чудового портретиста. Це підтверджують такі роботи Василя Бердаря, як “Портрет сина Сергійка”, “Верховинка” та інші. Люди, душі яких відтворює на полотні Василь Бердар, так і світяться добротою, їхнє душевне тепло передається глядачам, збагачує й возвеличує їх…”.
Відійшли у вічність великі учителі Василя Бердаря, істинні русини Адальберт Ерделі, Йосиф Бокшай, Федір Манайло, Андрій Коцка. А сам Василь Бердар всією душею, усіма своїми Богом йому даними силами прагнув сягнути їхньої висоти у своєму непроминальному мистецтві. І – сягав! Навіть незважаючи на те, що все своє життя мешкав спочатку в рідному селі, а згодом у рідному райцентрі – Іршаві.
Усім своїм життям, усією своєю істинно русинською творчістю Василь Бердар доказав, що периферії в географічному відношенні нема – є тільки периферія духу.
Високий творчий дух Василя Бердаря – русинського художника з Боржавської долини сягає найвищих світових верховин.

Попозирайте мüй

старый сайт:
http://gafya.narod.ru/

Дзеркало сайта

http://petrovtsiy.ltd.ua/

Tegs:

русинськи русинські співанки писни пісні фигли колядки, іван петровцій, вірші петровція, іван петровцій біографія, русины народ, закарпатские русины, русины на украине, становище русинів у галичині, галицкие русины, карпатские русины, русины фото, русинське радіо, русины, русини, русинська мова, русинский язык, русинська нація, русинська музика, русинська родина, русинськi співанкы, русинськi стихы, русинська правда, русинская литература, русинська література, русинская поэзия, русинська поезія